Mayıs 6, 2020 PCEkstra

Google Ads Nedir?

Google Ads: Eski adıyla Google AdWords, Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde veya Youtube’da reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Google reklamları, internet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı kanaldır. Google reklamları 2000 yılının Kasım ayında faaliyet göstermeye başlamıştır. Şu anda 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Bu yazımda Google reklamlarının nasıl çalıştığına, başlamadan önce bilmeniz gereken kavramlara, kalite puanı ve teklif stratejileri gibi önemli kavramlara değineceğiz. Aynı zamanda bu online pazarlama aracı ile ne şekillerde ve nasıl reklam verebileceğinizin de üzerinde duracağız.

Ama önce neden Google Ads’e reklam vermeliyim sorusunu cevaplayalım.

Aslında çok basit. Hangi işletme sahibi ürünleri veya hizmetleri ile ilgili daha çok satış, daha çok telefon araması elde etmek ya da belirli bir bölgede markasının görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmak istemez ki? Üstelik tüm bu süreci ölçümleyebilecek ve reklamlara ayırdığınız bütçenin sonunda neler elde ettiğinizi net bir şekilde görebileceksiniz.

Örneğin bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünün ve ortalama ürünlerinizden elde ettiğiniz net karın 50TL olduğunu varsayalım. Şimdide her 30TL reklam harcamasına karşılık bir satış elde ettiğinizi düşünün. Böyle bir tabloda 300TL harcayıp 500TL kazanmak veya 3000TL harcayıp 5000TL kazanmak istemez misiniz? Şimdi de aynı örneği hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletme için düşünelim. 100TL’lik reklam harcamasına karşılık 10 tane telefon araması / iletişim formu talebi aldığınızı düşünün. Diyelim ki bu taleplerin sadece %20’sini yani 2 tanesini işe çevirebildiniz. Her işten de operasyonel giderler hariç 75TL kar elde etmiş olduğunuzu varsayarsak bu işten cebinize giren toplam tutar 150TL olacaktır. Eee 100TL verip 150TL elde etmek size mantıklı gelmiyor mu?

Yukarıdaki örnekleri vermemin asıl amacı size bu sayıları göstermek değil. Burada vurgulamak istediğim nokta reklam harcamalarınız karşılık elde ettiğiniz geliri net olarak ölçümleyebileceğinizi göstermek. Ürünlerinizin maliyetlerini, operasyonel giderleri de bildiğiniz sürece reklama ayırdığınız bütçenin karşılığını net olarak görebilirsiniz.

Konuya girmeden önce son olarak 2019 yılına ait birkaç istatistiği de araya serpiştirmek istiyorum.

 1. 2019 verilerine göre Google’da ayda ortalama 170 milyarın üzerinde arama gerçekleştiriyoruz.
 2. Yalnızca Google reklamlarını kullanarak 2 milyondan fazla websitesi ve uygulamada reklamlarınızı gösterebilirsiniz.
 3. Küçük ve orta ölçekli işletmeler harcadığı her 7TL’ye karşılık 17TL gelir elde ediyor.
 4. Google arama sonuçlarında yapılan tıklamaların %40’ı ilk üç sıradaki reklam sonuçlarında gerçekleşiyor.
 5. Hizmet ya da ürün satın almak için yapılan aramaların %65’i reklam tıklamaları ile sonuçlanıyor. (wordstream)

Yazı İçeriği

 

Google Reklam Modelleri

 1. Arama ağı reklamları
 2. Görüntülü reklam ağı
 3. Alışveriş reklamları
 4. Youtube reklamları
 5. Yeniden pazarlama reklamları

SEO vs Google Ads

Ne kadar yanlış bir soru. Tartışmayın çocuklar, siz kardeşsiniz! Sadece ikinizin yetenekleri farklı.

SEO’yu sabır gerektiren, uzun vadede harika sonuçlar alabileceğiniz bir yatırım gibi düşünebilirsiniz. Google Ads bunun tam tersidir. Çok hızlı bir şekilde reklamları aktif edip, sitenize trafik çekmeye başlayabilirsiniz. Google reklamları, SEO stratejinizi belirleme noktasında da önemli bir rol oynar. Düşünsenize aylarca, belki yıllar çalışıp trafik çekmeye başladığınız arama sorgularının sizin için ne kadar dönüşüm getirebileceğini kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Şimdi yeni e-ticarete başlayan bir işletme olduğunuzu düşünün ve yukarıdaki anahtar kelimede SEO çalışması yapmaya çalışın. Sizce ne kadar bekleriz? Siz cevap verin.

google ads geliri
Google reklam geliri

Google’ın 2017 yılındaki reklamlardan elde ettiği gelirin 95 milyar dolar’ın üzerinde olduğunu araya sıkıştırayım. İşletmelerin buraya ciddi paralar harcadığını biliyoruz.

Evet, bir çok büyük işletme Google reklamlarına aylık milyarlarca TL bütçe ayırıyor, rekabetçi bir strateji izliyor. Ancak rekabetçi olmak, rakiplerinizden yüksek teklif vermeniz onları geçeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu noktada Google’ın kullanacılara daha iyi deneyim sunmak için yapılandırdığı kalite sistemi devreye giriyor. Buna bir çeşit ceza ve ödül sistemi de diyebiliriz. Eğer Google’ın kuruluş amacına uygun, kullanıcı odaklı kampanyalara sahip olursanız rakiplerinizden daha üst sıralarda daha düşük maliyetlerle reklam verebilirsiniz.

Dijital pazarlama profesyonellerinin SEO mu Sem mi sorusuna verdiği yanıtları görmek için buradan buyrun.

Biraz önce Google reklamlarını kısa sürede aktif edebileceğize değindik. Ama bu aceleci olmanız gerektiği anlamına gelmesin. Sabırlı olmalısınız. Google’da reklam vermek kolaydır, ancak boşa para harcamak çok daha kolaydır.

Buraya kadar olan bölüm sizi heyecanlandırsa çok şanslısınız. Bu yazıda A’dan Z’ye nasıl reklam verebileceğinizi öğreneceksiniz. Ama önce reklam verenlerin en çok merak ettiği ve bilmenizi düşündüğüm kavramlardan bazılarına değineceğim.

Google’a reklam vermenin maliyeti nedir?

Google, reklam bütçeniz konusunda sizi tamamen özgür bırakıyor. Aylık bütçeniz binlerce TL olabileceği gibi bir kaç yüz TL’de olabilir. Google arama ağında sadece reklamlarınıza tıklayan kullanıcılar için maliyetlendirilirsiniz. Reklamlarınızın gösterilir ancak tıklanmazsa hiçbir şekilde maliyet oluşmayacaktır.

Google’a nasıl ödeme yaparım?

Google reklam hesabınıza kredi kartı, banka kartı veya banka ödemesi ile ödeme yapabilirsiniz. Eğer kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmayı tercih ederseniz iki farklı şekilde faturalandırılabilirsiniz.
Manuel ödeme: Google reklam hesabına tanımladığınız kartınızda istediğiniz aralıklarla belirleyeceğiniz tutarda ödeme yapmanıza olanak sağlar.
Otomatik ödeme: Bu ödeme yönteminde reklam hesabınız Google tarafından borçlandırılır. Harcamalarınız belirli sınırlara geldiğinde Google, otomatik olarak ödemeyi çeker.

Reklamlarım kaç gün yayınlanacak?

Oluşturacağınız her bir kampanya için günlük maksimum harcama sınırı belirleyebiliyorsunuz. Örneğin Google Ads hesabınıza 1000TL bütçe eklediğinizi varsayalım. Oluşturduğunuz kampanyanında günlük bütçesi 10TL olsun. 30 gün boyunca harcayacağınız maksimum tutar 300TL olacaktır. Eğer bazı günlerde 10TL’nin altında bir maliyet gerçekleştiyse sonraki günlerde 10TL’nin üzerinde günlük maliyetler görebilirsiniz.

Reklam tıklamaları için ne kadar ödeyeceğim?

Google reklamları açık artırma modeliyle çalışmaktadır. Google’da yapılan her arama sorgusu için ayrı ayrı açık artırmalar yapılır, o anda açık artırmaya dahil olan reklam verenler, reklam sıralama puanına göre arama sonuçlarında listelenir. Reklam sıralama puanlarını her bir anahtar kelime için verdiğiniz TBM teklifi ve kalite puanınız belirler. Eğer reklam vermek istediğiniz anahtar kelimede sizden başka açık artırmaya giren reklam veren yoksa belirlemiş olduğunuz maksimum tıklama başına teklifiniz kadar ödeme yaparsınız.

Anahtar kelimeler

Arama motoru reklamlarının temelinde anahtar kelimeler vardır. Kullanıcılara hangi arama sorgusunda reklam göstermek istediğinizi belirleyeceğiniz anahtar kelimelerle seçersiniz.

Gösterim, tıklama ve tıklama oranları

Google Ads arayüzünde anahtar kelimelerinizin ne kadar gösterim ve tıklama aldığını kolay bir şekilde görebilirsiniz. Bu metriklerin yanında tıklama oranları da bulunmaktadır. Tıklama oranları, anahtar kelimelerinizin aldığı tıklamaların gösterimlere bölünmesiyle hesaplanır. Aynı zamanda anahtar kelimelerinizin tıklama oranlarını karşılaştırarak anahtar kelimelerinizin ilgili arama sorgularında gösterim alıp almadığı hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

TBM nedir?

Tıklama başına maliyet (TBM) teklifiniz bir tıklama başına ödemek istediğiniz en yüksek tutarı ifade eder. Ama bu durum, belirlemiş olduğunuz tutarı ödeyeceğiniz anlamına gelmez.

Kalite puanı nedir?

Google Ads, hesabınıza eklediğiniz her bir anahtar kelime için ayrı ayrı kalite puanları belirler. Kalite puanları doğrudan tıklama başına ödeyeceğiniz tutara etki eder. Kalite puanlarınız ne kadar yüksekse o kadar iyi reklam sıralaması eder, daha düşük ortalama tıklama başına maliyetlere sahip olursunuz. Google, kalite puanlarınızı belirlerken 3 temel faktörü göze alır. Bunlar, beklenen tıklama oranı, açılış sayfası deneyimi ve reklam alaka düzeyinizdir.

Beklenen tıklama oranı: Kalite puanlarına doğrudan etki eden bu faktör reklamlarınızın geçmişteki tıklama oranı verilerine dayalı çalışır. Reklamlarınız gösterildiğinde ne olasılıkla tıklanacağını hakkında tahminlerde bulunur.

Reklam alaka düzeyi: Reklam alaka düzeyi, anahtar kelimenizin reklamlarınızla ne kadar uyumlu olduğunu ölçer.

Örneğin Google’da “Antalya’da butik otel” arama yaptığımızı varsayalım. Karşımıza çıkan reklam metinleri de aşağıdaki gibi olsun. Her iki reklam Antalya otelleri için verilse de Antalya Butik Otelleri reklamı daha alakalı görünmüyor mu?

Antalya Butik Otelleri
Antalya’da Ucuz Oteller

Bu tip durumlarda alaka düzeyi puanınızı yüksek tutmak için, her ne kadar birbirleriyle ilişkilide olsa ayrı ayrı reklam grupları oluşturup ayrı reklam metinleri oluşturmanız gerekebilir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi kalite puanı nedir başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz.

Açılış sayfası deneyimi: Google, kullanıcıları yönlendirdiğiniz sayfanın arama sorgusuyla ne kadar uyumlu olduğunu tahmin eder.

Eğer açılış sayfanız çok geç yükleniyorsa, kullanıcıları mobil uyumlu olmayan bir tasarımla karşılıyorsanız Google’ın sizi cezalandırması normal değil mi?
Aynı zamanda kullanıcıları yönlendirdiğiniz sayfanın da anahtar kelimelerinizle uyumlu olması gerekiyor. Antalya’da otel arayan kullanıcıyı İzmir otellerinin olduğu sayfaya göndermeniz kullanıcılara kötü bir deneyim yaşatacağı için Google sizi yine cezalandıracaktır.

Ortalama konum nedir?

Google arama sonuç sayfalarında gösterilen reklamlarınızın diğer reklamlara göre ortalama sırasını ifade eğer. Örneğin ortalama konumunuz 1.1 olarak görünüyorsa reklam gösterimlerinizin büyük bir bölümü ilk sırada çıkıyor diyebilirsiniz. Ancak bu, tüm reklamların sayfanın üstünde göründüğü anlamına gelmemektedir. Yani ekranın üst tarafında hiç reklam yoksa, reklamınız sayfanın altında ilk konumda çıksa bile reklam konumunuz 1 olarak görüntülenir.

Dönüşümler

Dönüşümler kısaca verdiğiniz reklamların size ne getirdiğini anlamanız için kullanmanız gereken bir metriktir. Örneğin bir e-ticaret sitesi için en önemli dönüşüm satış, hizmet sektöründe reklam veren işletmeler için form doldurma veya telefon araması elde etme olabilir. Bu kadar önemli dedik ya. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu zamana kadar yüzlerce Google Ads hesabını inceleme fırsatım oldu. Neredeyse yarısından çoğunda takip edilen bir dönüşüm yoktu.

Siz böyle yapmayacaksınız biliyorum.

Google Ads hesabınızda dönüşümleri takip edebilmeniz için bazı entegrasyonlar yapmalısınız. Hatta para harcamaya başlamadan önce dönüşüm takibini doğru bir şekilde kurup kurmadığınızdan emin olmalısınız.

Reklam vermeye başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenler

 1. Reklam verme hedeflerinizi belirleyin
 2. Hedef kitlenizi tanımlayın
 3. Reklam bütçenizi belirleyin

1. Reklam verme hedeflerinizi belirleyin

Google reklamlarınızı aktif etmeden önce, reklam verme hedeflerinizi net bir şekilde belirleyin.  İşletmelerin genellikle hedefleri onlara para kazandıracak aksiyonlardır.

Her işletmenin kendine özgü yapısı olduğundan dolayı hedefleri değişiklik gösterecektir. Örneğin,

 1. E-ticaret siteleri için, ürün veya hizmet satmak
 2. Olası satış yaratma siteleri için, potansiyel müşteri edinmek
 3. İçerik yayıncıları için, etkileşim ve sık ziyaretleri teşvik etmek
 4. Çevrimiçi bilgi siteleri için, kullanıcılara aradıkları bilgileri bulmada yardımcı olmak
 5. Marka siteler için, bilinirliği, etkileşimi ve bağlılığı artırmak ana hedef olabilir.

Google reklam hesabınızda tanımlamış olduğunuz hedefe dönüşüm diyoruz. Google dönüşüm kavramını “Bir kullanıcı reklamınızla etkileşime geçip (örneğin, bir metin reklamı tıklayıp veya bir video reklamı görüntüleyip) ardından çevrimiçi satın alma veya bir cep telefonundan işletmeyi arama gibi işletmeniz için değerli olarak kabul ettiğiniz bir işlem gerçekleştirdiğinde bu bir dönüşüm sayılır.” şeklinde tanımlamaktadır.

2. Hedef kitlenizi belirleyin, Rakiplerinizi inceleyin

Hedef pazarınız kim?

 1. Ürün veya hizmetleriniz yerel bir pazara mı yoksa ulusal bir pazara mı hitap ediyor?
 2. Müşterileriniz işletmelerden mi yoksa bireylerden mi oluşuyor? Bu şekilde reklam metinleriniz ve açılış sayfalarınızda ona uygun mesajlar sunmalısınız.
 3. Hedef pazarınızın internet kullanım davranışları nasıl? Onları nasıl yönlendirmek gerekiyor?
 4. Rakip sitelerde neleri seviyor, nelerden nefret ediyorlar, Müşterilerin ihtiyaçlarını öngörmeye çalışın.

Hedef kitlenize ne sunuyorsunuz?

 1. Rakiplerinizden sizi farklı kılan noktalar nelerdir? Onları belirleyin ve bunları öne çıkarın.
 2. CTA’lar neler olacak. Hedef kitlenizi harekete geçirmeye yönelik neler kullanabilirsiniz düşünün.
 3. Kullanıcıların reklama tıklamasını sağlayacak tekliflerimiz ne olacak?

Rakiplerinizi inceleyin

Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri, belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerle kıyaslayın. Aynı zamanda rakiplerinizin sitelerini, kullanıcılarına nasıl bir deneyim yaşattığını analiz edin, inceleyin. Böylece onlardan eksik veya daha iyi olan noktalarınızı keşfedebilirsiniz.

3. Reklam bütçenizi belirleyin

Bütçenizi, reklam verme hedeflerinize ve reklam vermek istediğiniz anahtar kelimelerin ortalama rekabetine göre belirlemelisiniz.

Google’da dilediğiniz bütçelerle reklam verebilirsiniz. Aynı zamanda belirlemiş olduğunuz bütçeyi istediğiniz zaman artırıp azaltma şansına da sahipsiniz.

Örneğin, günlük 100TL bütçe ayırarak reklam vermeye başladınız. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin ortalama tıklama başına maliyetininde 0,25 krş olduğunu varsayalım. Yani 100TL reklam harcamasına karşılık 400 tıklama elde edebiliyorsunuz. %2’lik bir dönüşüm oranına sahip olduğunuzu düşündüğümüzde günlük yapacağınız satışın adeti 8 olacaktır. Eğer günlük 16 satış yapmak isterseniz günlük bütçenizi (diğer koşulların değişmeyeceğini varsayıyorum) 200TL’ye çıkarmanız gerekecektir.

Yukarıdaki tabloyu elinizde veri olmadan, tahmini değerlerle de oluşturabilirsiniz. Reklam vermek istediğiniz anahtar kelimeleri önceden analiz edebilirsiniz. Böylece ortalama tıklama başına ne kadar maliyetlendirileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

,
Contact

Bize de Bekleriz

Öncelikle Tanışıp Birbirimize Nasıl Yardımcı Olabileceğimizi Konuşalım. Sonrasında Çalışalım.

Dijital Çözümler

Ben ve Ekibim Dijital Dünyada Firmanızı En Hızlı Şekilde Ön Plana Çıkartmaya Yönelik Profesyonel Çözümler İle Yanınızdayız.

Kahve İçelim.

Bizi Ziyaret Edin veya Biz Size Gelelim Bir Kahve İçip Neler Yapabileceğimizi Konuşalım. 647 / 24 No: 10/A Buca / İzmir

Zaman Önemli.

Vakit Kaybetmeyin, Sonra Dediğiniz Her An Sektörünüzden Bir Başkası Önünüze Geçiyor Olabilir. Bizi Arayıp Bilgi Alın.

GSM: 551 408 06 28

bilgi@pcekstra.com
Contact